Caryca - siła i odwaga kobiety
44.jpg

   Caryca - to kolekcja biżuterii, do której Matrioszkomania bardzo długo się przygotowywała. Wybierając kolejną bransoletkę, naszyjnik czy kolczyki kierujemy się emocjami, a każdy wybór motywujemy chęcią uzupełnienia kolekcji lub wartościami estetycznymi. Matrioszkomania idzie krok dalej i chce przybliżyć historię obdarowywania biżuterią w czasach, kiedy wielkimi mocarstwami rządziły królowe i caryce. Jako, że ojczyzną matrioszki jest Rosja, skupimy się na najważniejszej kobiecie w historii Rosji - carycy Katarzynie II zwanej Wielką.

Władza od zawsze była dla mężczyzn, to ich powoływano do rządzenia, to męski potomek gwarantował przetrwanie rodu. Kobiety dobrze urodzone były dobrą partią, na której można było zrobić lub pomnożyć majątek, mieć wpływy, połączyć siły zjednoczonych państw.

Rządy kobiet były traktowane przez przeciwników jako wynaturzenie i przyczynę rozmaitych nieszczęść, bo były kapryśne, porywcze i pozbawione samokontroli. Kobiety były odsuwane od polityki, która była zarezerwowana dla mężczyzn. Kobiety miały rodzić dzieci i być u boku męża.

kadr z serialu "Wielka"

Krótka historia carycy Katarzyny II

Katarzyna II - to tak naprawdę pruska księżniczka Zofia Fryderyka Augusta urodzona w Szczecinie w 1729 r. Przybyła do Rosji w wieku 14 lat, aby poślubić Piotra Ulricha, wnuka Piotra I Wielkiego i jedynego następcę tronu po panującej Elżbiecie Piotrownej.

Mała Zofia od najmłodszych lat wykazywała chłopięcy charakter, nie lubiła bawić się lalkami i stroić. Jej matka uważała ją za brzydką i bezczelną, nie rozpieszczała jej i była wobec niej bardzo oschła. Historycy opisują jej matkę jako pierwszego wroga, a jej przyszłego rosyjskiego męża jako drugiego wroga.

Młoda dama przybyła na dwór rosyjski pełen intryg, spiskowców i szpiegów. Na dworze w owym czasie mówiono po francusku, niemiecku, jednak Zofia bardzo aktywnie uczyła się rosyjskiego, języka swojej przyszłej Ojczyzny.

Nastoletnia księżna (luteranka) świadomie rusyfikując się przyjęła prawosławie, na chrzcie wybrała imię Katarzyny Aleksiejewnej. Caryca Elżbieta w tym dniu podarowała jej brylantowy naszyjnik i broszkę

Jej mąż był absolutnie nieudolny zarówno w życiu prywatnym, jak i w rządach. Nie kochał swojej żony, którą mu wybrano i którą właśnie poślubił. Upijał się, bawił się żołnierzykami, spotykał się z kochanką, ba nawet publicznie deklarował, że po śmierci jego ciotki - carycy Elżbiety rozwiedzie się i poślubi kochankę. 

Katarzyna, przy wsparciu grupy osób nienawidzących jej męża, dokonała przewrotu - ubrana w zielony mundur na koniu imieniem Brylant - 9 lipca 1762 r. wraz 12 tyś. gwardzistów ruszyła na Peterhof usuwając męża Piotra III z tronu.

Moda na rosyjskim dworze

W Rosji wszystko musi być "naj-" największe, najpiękniejsze, najdroższe itp.

Pałace musiały lśniły złotem. Dekolty dam zdobiły drogie naszyjniki, a korony carycy zdobiły najdroższe brylanty, szmaragdy itp. Suknia carycy mogła ważyć nawet 20 kg, nie wliczając ciężkiej korony i  biżuterii.

W dniu zaręczyn Katarzyna otrzymała klejnoty i cenne tkaniny, a w dniu ślubu Katarzyny (16 lat) z Piotrem 1 sierpnia 1745 r., na rozkaz carycy Elżbiety panna młoda została wystrojona w brylanty, kolczyki, broszki, pierścienie,  aby olśnić tłum. Sama Katarzyna spojrzawszy w lustro miała wrażenie, że jest żywą konstelacją ;) 

kadr z serialu rosyjskiego "Wielka"

Młodziutką pruską księżniczkę nie raz zadziwiały skrajności w Rosji, np. bogato zdobione wnętrze cerkwi, kiedy tuż obok znajdowały się biedne domy wiernych.

Katarzyna II jako caryca "uszczupliła" koronę, którą sama nosiła. Korona po przemianie wydała się nieco skromniejsza. 

Kobiety na dworze Katarzyny II

Katarzyna II będąc już carycą wprowadziła Rosję w inny wymiar. Caryca była nazywana Semiramidą Północy, stworzyła rosyjskie społeczeństwo na nowo.

Kobiety za panowania carycy miały szansę na awans. Caryca stworzyła Instytut Szlachetnie Urodzonych, w którym kształciły się dziewczęta z różnych warstw społecznych. Finansowała szpital dla samotnych matek, zapewniała "anonimowe" leczenie osobom chorym na choroby weneryczne! 

Marzyła o stworzeniu świadomego politycznie społeczeństwa obywatelskiego i tolerancyjnego religijnie. Zreformowała wojsko, prawo, stworzyła kodeks prawa tzw. Wielki Nakaz, zreformowała edukację.

Caryca w literaturze

Jeżeli uwielbiasz czytać historia carycy Katarzyny II sprawi ci niemałą gratkę. Matrioszkomania poleca:

"Nienasycona żądza życia i władzy - Katarzyna Wielka" - Henri Troyat

"Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności" - Iwona Kienzler

"Pamiętniki Cesarzowej Katarzyny II jej własną ręką spisane" - Aleksander Hercen

"Katarzyna Wielka. Gra o władzę" - Ewa Stachniak

"Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej" - Ewa Stachniak

"Katarzyna Wielka. Portret kobiety" - Robert Massie

"Katarzyna Wielka. Prawda i mit" - Andrzej Andrusiewicz

"Miłosne igraszki rosyjskich caryc" - Elwira Watała

"Katarzyna Wielka i Potiomkin. Cesarski romans" - Simon Sebag Montefiore

"Carycę. Od Katarzyny I do Ludmiły Putin" - Władimir Fedorowski

Filmowa caryca

Wielbiciele filmów i seriali też mają spory wybór, choć ten wybór dyskryminuje troszkę nieznających języka rosyjskiego. Podczas oglądania zachęcamy do uważnego przyglądania się wnętrzom, architekturze i biżuterii. Twórcy postarali się wiernie odtworzyć tę epokę. 

#Polska wersja językowa

Catherine the great 

Katarzyna Wielka serial

#Rosyjska wersja językowa

Екатерина serial 

Великая serial 

Екатерина Великая serial

Sprawdź naszą kolekcję biżuterii "Caryca" i poczuj się jak cesarzowa.

Miłej lektury i miłego oglądania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl