Dziewczyna z perłą
20.jpg

   "Dziewczyna z perłą" to kolejna nasza limitowana kolekcja biżuterii z perłą i matrioszką w roli głównej. Zachwycając się światem sztuki, nie można przejść obojętnie obok fantastycznego świata XVII i XVIII wieku, obrazów holenderskiego artysty Vermeera, który szczególnie upodobał sobie kobiety jako symbol pracy, miłości, pokory i pożądania. Namalował kilka obrazów z perłami "Kobieta w naszyjniku z pereł", "Kobieta ważąca perły" oraz inne, które "ozdabiał" perłami.

Dlaczego perła?

   Perła w XVII wieku w Europie była obiektem pożądania, symbolem zamożności, ale też i próżności. Artyści uwielbiali malować perły, bo dzięki nim przekazywali pewne wartości - cnotę, próżność, pożądanie, a w barwach skrywali pewną informację, np. żółta barwa pereł oznaczała "antibus et scartis" - odpowiedni dla kochanek i dziewek. Vermeer uwielbiał wydobywać błysk pereł na czarnym neutralnym tle.

   Perły dostojnie i obficie nosiły damy na francuskim dworze, uwielbiały je nosić zamożne Holenderki, damy na angielskim dworze. W XVII wieku w Paryżu nawet opatentowano produkcję sztucznych pereł tzw. "paste" - była to mieszanina szkła z białym ołowianym tlenkiem i potasem. 

   Każda miłośniczka pereł, pięknej biżuterii powinna zobaczyć kilka ciekawych filmów, które niesamowicie pokazują życie codzienne i romanse, modę i styl na przełomie XVII/XVIII wieków we Francji, Holandii i Rosji:

1. Dziewczyna z perłą reż. Peter Webber (2003)

2. Tulipanowa gorączka reż. Justin Chadwick (2017)

3. Maria Antonina reż. Sofia Coppola (2006)

4. Katarzyna II - rosyjski miniserial historyczny (2014)

Sprawdź naszą ofertę i zakochaj się w perłach w minimalistycznym wydaniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl